Корисна інформація про рукоділля від інтернет магазину №1 "Мастерица" у Києві.
Як відмити пензлі після малювання?
Щітки — один із головних інструментів художника. Вони відрізняються за формою, матеріалом, призначенням та вартістю. У нашому магазині представлений широкий вибір пензлів : круглі, плоскі, лайнери, скошені, овальні, флейці. З колонка, соболя, єнота, білки та якісної сучасної синтетики, що не поступається за властивостями натуральному волоссю. Але ключовим фактором, що визначає довговічність будь-якого пензля, залишається регулярність та якість догляду за нею.
Доглядати кисть досить просто. Потрібно вчасно і, що важливіше, правильно очищати її від фарби. І якщо з водорозчинними фарбами, такими як акварель і гуаш, все більш-менш просто, оскільки їхній пігмент можна вимити проточною водою, то як бути з маслом?
Способи відмити кисті від олійних фарб
Масляна фарба не розчиняється у воді, оскільки в її складі переважає очищену олію (лляна, сафлорова, макова та ін.). Тому є кілька варіантів, ніж відмити пензель після малювання олією.
· Уайт-спірит (розчинник)
Найбільш популярний і дієвий метод – це розріджувач. Він використовується в олійному живописі постійно. Розчинник застосовують для розведення консистенції олії під час малювання. У нього, як у воду, занурюють пензель, щоб очистити чи набрати інший колір. В асортименті нашого магазину «Мастериця» є розчинники без запаху, які зручніші у роботі.
· ПАР (миючі побутові засоби)
Рідше, але використовують поверхнево-активні речовини. Це звичайні миючі засоби, які кожен із нас зустрічає у побуті. До них відносять миюче для посуду, пральний порошок і навіть мило.
· Гас і бензин
Теоретично горючі рідини можуть швидко змити олію, але через токсичність їх радять лише у крайньому разі.
Перед тим як скористатися розчинником важливо прибрати надлишки олії сухою бавовняною тканиною або серветкою у напрямку ворсу. Потім занурити пензлик у розріджувач, налитий в маслюк або будь-яку іншу ємність. Завжди можна скористатися побутовою хімією. Порошок для прання, мило, миючий засіб для посуду – всі вони містять луг. Саме цей компонент розчиняє жир, яким і є олія.
· Миюче або рідке мило
Як і у випадку з уайт-спіритом, перед тим, як мити кисть, необхідно її витерти. Капніть трохи кошти на руку або в невелику тарілочку. Занурте в нього пензель і акуратно, здійснюючи кругові рухи, збийте до утворення піни в пучку. Змити піну разом із залишками олії можна під краном.
· Порошок для прання
Для того щоб очистити фарбу, можна розчинити порошок у воді в пропорції 1:1. Болтайте пензлики в такому концентраті, промиваючи водою і витираючи об ганчірку доти, поки на ній не перестануть залишатися кольорові плями.
Витирати пензлик треба дбайливо, обов'язково в напрямку виставки: від капсуля до кінчика. А сушити - пучком вгору, оскільки існує ризик зіпсувати форму пучка і забити пігмент ще глибше під патрон.
Чи можна відмивати кисті від масла бензином чи гасом?
Незважаючи на те, що горючі вуглеводневі суміші ефективно видаляють частинки олії, користуватися ними радять якомога рідше. Це зумовлено тим, що їхні випари токсичні та небезпечні для людини. Пензлі зі щетини або іншого натурального матеріалу взагалі не слід занурювати в гас або бензин, оскільки це призведе до погіршення їх експлуатаційних властивостей та купівлі нового пензля.
Але якщо це єдиний доступний спосіб, на кілька секунд опустіть пензель у ту чи іншу суміш, а потім витріть її об ганчірку і промийте під слабким натиском теплої води.
Як очистити пензлі після малювання акрилом?
Слід пам'ятати, що акрил сохне швидше за олію, тому вимивати його необхідно відразу ж після роботи. Прибрати акрилову фарбу з пензля, так само як акварельну та гуашеву, можна використовуючи звичайну воду або лужний розчин. Якщо пігмент залишається у ворсинках після промивання водою, можна взяти мило чи його аналоги.
Намилив волоски пензля, добре потріть їх пальцями, а потім змийте. Виконуйте процедуру до тих пір, поки мильна піна не перестане фарбуватися у відповідний колір.
Кістемойка: корисний пристрій для будь-якого художника
Ще один чудовий спосіб, яким користуються багато живописців - зберігання кистей після роботи з олійною фарбою в лляному або навіть соняшниковому маслі. Щільна маса перекриває доступ повітря, тому фарба не висихає і легко забирається шматочком тканини. За рахунок цього пучок тримає форму, а пензель служить довго. Таким чином можна і сушити кисті: досить просто закріпити їх у пружинному тримачі трохи вище за ємність з рідиною.
А найголовніше: за вартістю така кистьома виходить не дорожче, ніж нова кисть. Придбати її можна як в офлайн, так і в інтернет-магазині «Майстерка», оформивши замовлення через сайт.
Що робити, якщо фарба засохла?
Якщо фарба все-таки встигла висохнути і міцно засіла в робочій частині, а купити новий пензель немає можливості, то можна випробувати один «реанімаційний» метод. Занурюємо ворс зіпсованого інструменту на дві-три хвилини в теплу воду, температурою не більше 80 ° С, а потім щедро намилюємо і залишаємо на кілька годин. Після цього ретельно промиваємо ворс теплою водою з-під крана. Цей спосіб тільки без мила підійде для пензлів, що розпушилися або втратили свій первісний вигляд.